مجموعه ها

Iransleep

بهداشت خواب ـ توصیه اول

برنامه منظمی برای خوابیدن داشته باشید و در روزهای تعطیل نیز آن را اجرا کنید. چرخه خواب و بیداری بوسیله ساعت درونی بدن که در مغز قرار دارد تنظیم می شود. اگر صبح ها به طور منظم در یک ساعت مشخص از خواب بیدار شوید و شب ها نیز در یک وقت معین به رختخواب بروید، با گذشت زمان ساعت درونی بدنتان با طراحی یک چرخه خواب و بیداری مطلوب باعث می شود که در شب شروع خواب راحتی داشته باشید و صبح ها نیز به راحتی در آن ساعت مشخص از خواب بیدار شوید. بدین علت است که داشتن یک برنامه زمانی منظم برای خوابیدن در شب و بیدار شدن در صبح، حتی در روزهای تعطیل که افراد تمایل دارند ساعات بیشتری از صبح را در رختخواب بگذرانند، دارای اهمیت زیادی است.

دستگاه داخل دهانی، دستگاهی است که در طول خواب، درون دهان، بر روی دندان هایتان قرار می گیرد. این وسیله با نگه داشتن زبان در محل خود یا حرکت فک پایین به سمت جلو،  از بسته شدن راه هوایی در حین خواب جلوگیری می کند. برخی از بیماران ترجیح می دهند تا از این دستگاه به جای دستگاه سی پپ (پپ) استفاده کنند. دندانپزشکانی که در شاخه پزشکی خواب آموزش دیده باشند، پس از انجام مراحل معاینه، برای موارد مبتلا به آپنه، می توانند این دستگاه را متناسب با درون دهان شما بسازند. دستگاه داخل دهانی برای موارد مبتلا به آپنه با شدت کم و متوسط و افرادی که تمایل به استفاده از دستگاه سی پپ (پپ) ندارند، پیشنهاد می شود.

درمان جراحی به اندازه استفاده از دستگاه پپ (سی پپ) و دستگاه داخل دهانی در درمان آپنه خواب مؤثر نیست. در صورتی که درمان با دستگاه های پپ (سی پپ) و دستگاه داخل دهانی برای شما مؤثر نبود، از گزینه های متنوع جراحی می توان استفاده کرد. مرسوم ترین گزینه، کاهش یا برداشتن تکه اضافی موجود در گلوی فرد است که موجب بسته شدن راه هوایی در حین خواب می شود. روش های پیچیده تری هم وجود دارد که می تواند ساختار استخوان فک، بینی و صورت را تنظیم کند. کاهش وزن از طریق جراحی هم می تواند یک گزینه باشد. با پزشک متخصص طب خواب خود مشورت کنید و بدانید که کدام گزینه برای شما مناسب تر است.

درمان با تغییر موقعیت خواب (Positional therapy)، یک روش رفتاری به منظور درمان وقفه تنفسی حین خواب است. برخی از افراد زمانی که به پشت می خوابند دچار وقفه تنفسی حین خواب می شوند. به این حالت تاق باز (supine) گفته می شود. تنفس این افراد زمانی که به پهلو می خوابند، به حالت معمول باز می گردد. درمان با تغییر موقعیت خواب ممکن است با پوشیدن یک وسیله مخصوص به دور کمر یا پشت همراه باشد. این وسیله موجب می شود تا شما در حین خواب به پهلو قرار گیرید. راه درمانی دیگر استفاده از یک وسیله کوچک است که از تکنولوژی «بازخورد لرزشی لمسی (vibro-tactile feedback)» بهره می برد. این وسیله به پشت گردن بسته می شود و زمانی که فرد به پشت می خوابد، به آرامی شروع به لرزش می کند. لرزش ایجاد شده بدون اینکه شما را از خواب بیدار کند، به بدن شما هشدار می دهد تا موقعیت خواب خود را تغییر دهد. درمان با تغییر موقعیت خواب می تواند به تنهایی و یا همراه با سایر روش های درمان وقفه تنفسی حین خواب استفاده شود.

تغییرات مختلفی در سبک زندگی شما وجود دارد که میتواند خروپف و بهبود عارضه وقفه تنفسی حین خواب را کاهش دهد. تغییرات رفتاری مانند ترک مصرف دخانیات یا عدم نوشیدن الکل می تواند در بهبود عارضه وقفه تنفسی حین خواب (آپنه خواب) مؤثر باشد. الکل موجب می شود تا عضلات گلو شل شوند که این امر باعث ایجاد خروپف یا بسته شدن راه هوایی می شود. اگر شما دچار آلرژی هستید، استفاده از دکونژستان قبل از خواب می تواند به افزایش جریان هوا از راه بینی کمک کند.

در برخی موارد، در صورت زیادی وزن یا چاقی بسیار، کاهش وزن می تواند به بهبود یا کم کردن وقفه تنفسی حین خواب منجر شود. از علائم زیادی وزن، داشتن گردن ضخیم و تکه های زائد در ناحیه گلوست که ممکن است موجب مسدود شدن راه هوایی شود. البته تضمینی وجود ندارد که کاهش وزن وقفه تنفسی را کاهش دهد، هرچند می تواند عاملی کمک کننده باشد. این روش به ندرت ممکن است در مورد بیمارانی که راه هوایی گلو یا بینی آن ها باریک باشد، تغییر ایجاد کند.

هشتمین همایش سراسری اختلالات خواب توسط انجمن علمی پزشکی  ایران با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی کشور، انجمن­های علمی و مراکز تحقیقاتی از تاریخ ۵ تا ۷ اردیبهشت ماه ۱۳۹۷ در تهران، میدان توحید، بیمارستان امام خمینی (ره) ،تالار امام برگزار خواهد شد.

 

اطلاعات ثبت نام در کنگره:

هزینه ثبت نام تا پایان اسفند ماه ۱۵۰ هزار تومان، تا پایان فروردین ماه ۱۷۰ هزار تومان و پس از آن تا روز برگزاری کنگره ۱۹۰ هزار تومان است.  لازم به ذکر است که ثبت نام در روز برگزاری همایش نیز امکان پذیر است. (هزینه ثبت نام: ۲۰۰ هزار تومان)

جهت ثبت نام ابتدا وجه  را به حساب جاری شماره 191443475 نزد بانک رفاه شعبه مجتمع بیمارستان امام خمینی به نام انجمن علمی پزشکی خواب ایران یا به شماره کارت  5894631520089061 به نام امین آمالی واریز، سپس فرم ثبت نام را پر نمایید و شماره فیش واریزی یا شماره پیگیری انتقال وجه را در آن وارد فرمایید. فیش واریزی را در روز همایش به همراه داشته باشید.

 

منبع: http://www.ismsociety.ir/index.php/همایش-ها/هشتمین-همایش-سراسری-اختلالات-خواب

سی پپ (پپ PAP) دستگاهی است که با استفاده از جریان هوای پایدار، مجرای تنفسی شما را در حین خواب به آرامی باز نگه می دارد. در نتیجه این عمل، شما می توانید براحتی نفس بکشید. شما با یک ماسک بر روی صورت، و لوله خرطومی متصل به دستگاهی که در کنار تختخواب قرار می گیرد، به خواب می روید. انواع ماسک ها و دستگاه ها وابسته به روش درمان، تناسب ماسک با فرم صورت شما، و راحتی استفاده متفاوت است. استفاده از دستگاه سی پپ، روش درمانی پیشرو در بیماران مبتلا به آپنه انسدادی خواب است و برای تمامی بیماران توصیه می شود.

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…